Maş Fasulyesi Faydaları Nelerdir? Maş Fasulyesi Nedir?

maş fasulyesi faydaları nelerdir maş fasulyesi nedir
maş fasulyesi faydaları nelerdir maş fasulyesi nedir

Mutfaklarda son dönemlerde popüler hale gelen ve sık sık yerini alan maş fasulyesi, içerdiği vitamin ve mineraller ile sağlık için çok önemli bir besindir. Ana vatanı Hindistan olsa da maş fasulyesi ülkemizde de yetişir. Özellikle Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişme fırsatı bulan bir besindir. Maş fasulyesi faydaları arasında en çok sindirimi kolay olması ve bağırsak faaliyetlerini düzenlemesi vardır. Ayrıca maş fasulyesi sağlıklı beslenmek isteyenler için de en ideal bir seçenektir.

Maş fasulyesi nedir, maş fasulyesinin faydaları nelerdir, maş fasulyesi nerede yetişir ve maş fasulyesi nerede satılır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmenizi tavsiye ederiz. Faydalı olması dileğiyle, iyi okumalar dileriz.

Konu Başlıkları

Maş Fasulyesi Nedir

maş fasulyesi nedir
maş fasulyesi nedir

Aslında pek çok yörede cin börülcesi olarak da bilinen maş fasulyesi ülkemizin Toros ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Hafif tatlımsı bir tadı vardır. Maş fasulyesi Güneydoğu Asya ülkelerinde de yetişir ve özellikle bölge sofralarında sıklıkla tüketilir.

Şerbetçi Otu Faydaları Nelerdir?

Renk olarak yeşil renktedir ve görüntü olarak da bezelyeye benzemektedir. Maş fasulyesi özellikle sağlıklı beslenmek isteyenler ya da kilo kontrolü sağlamak isteyenler için iyi bir seçenektir. Maş fasulyesinin son yıllarda bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri ise vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin yani çok besleyici olmasıdır.

Maş Fasulyesi Besin Değerleri 

  • Bitkisel protein zengini olan maş fasulyesi, özellikle vejetaryen olup hayvansal gıda tüketmeyenler için iyi bir seçenektir. Maş fasulyesi A vitamini ve B vitaminleri içerir.
  • Maş fasulyesi manganez, demir, K, C ve E vitamini içerir. Bunun yanında maş fasulyesi kalsiyum, demir ve potasyum bakımından da zengindir.
  • Maş fasulyesi faydalı karbonhidrat içerir ve yağ oranı çok düşüktür.
  • Maş fasulyesi diyet lifi içerir ve bu sayede bağırsak faaliyetlerini düzenleyerek kilo vermeye yardımcı olur.

Maş Fasulyesi Kaç Kalori?

100 gr maş fasulyesi içeriğinde 105 kalori değerinde enerji bulunmaktadır. 100 gr maş fasulyesi içeriğinde bulunan besin değerleri ise 0.40 gr yağ, 7 gr protein ve 19 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

  • Yayla marka maş fasulyesi (100 gr) yaklaşık olarak 280 kaloridir.
  • Mlife marka maş fasulyesi (100 gr) yaklaşık olarak 283 kaloridir.
  • Ala Çiftçi marka maş fasulyesi (100 gr) ortalama olarak 298 kalori değerinde enerji içermektedir.

Maş Fasulyesi Faydaları Nelerdir?

maş fasulyesi faydaları nelerdir
maş fasulyesi faydaları nelerdir

Besin değerleri bakımından vitamin ve minerallerce oldukça zengin bir gıda olan maş fasulyesi, sağlığımız için de oldukça faydalıdır. Maş fasulyesi düzenli olarak tüketildiğinde insan sağlığını olumlu etkileyecek faydalar sağlar. Örneğin maş fasulyesi faydaları denilince akla ilke gelenler; Kolesterolü düzenlemesi, hücre yenilenmesine yardımcı olmasıdır… Bunun yanı sıra kilo vermeye etkili diyet lifi içermesi maş fasulyesinin sağlığımız için faydalarından sadece birkaçıdır. Maş fasulyesinin faydalarını gelin hep birlikte çok daha ayrıntılı olarak inceleyelim…

Maş Fasulyesi Faydaları

Maş Fasulyesi Kalp Sağlığını Korur; Antioksidan özelliği sayesinde maş fasulyesi hem kalp sağlığını korur hem de hücrelerin yenilenmesini sağlar. Böylece kötü kolesterolü dengeleyerek kolesterolün yükselmesini engeller. Ayrıca maş fasulyesi kalp damar sağlığına da çok iyi destekler… Bu nedenle maş fasulyesi kalp krizi riskini azaltır ve kan dolaşımını da hızlandırarak kalp sağlığını korur.

Kan Basıncını Dengeler; Maş fasulyesi ile ilgili 2014 yılında yapılmış bir araştırmaya göre kan basıncını dengelediği belirlenmiştir. Anti-hipertansif etken maddeler içeren maş fasulyesi bu özelliği sayesinde kan basıncının azalmasına yardımcı olur. Kan basıncını dengelemesinden dolayı tansiyona bağlı rahatsızlıkları önemli ölçüde engeller.

Bitkisel Protein Kaynağıdır; Son dönemlerde maş fasulyesinin bu kadar gündeme gelmesinin belki de en önemli sebebi çok güçlü bir protein kaynağı olmasıdır. Bitkisel protein olarak güçlü bir şifa deposu olan maş fasulyesi özellikle vejetaryen beslenme şeklini benimsemiş kişiler tarafından tercih edilmektedir. Vejetaryen bireyler hayvansal gıdalardan alamadıkları proteini bitkisel protein kaynaklarından alırlar. Maş fasulyesi amino asit içeren bir protein kaynağı olduğu için ve lösin, valin gibi faydalı değerlere sahiptir.

Hücrelerin Yenilenmesini Sağlar; Maş fasulyesi iyi bir amino asit dengesine sahiptir. Değerli bileşenler içermesi ve antioksidan özellik göstermesi sebebiyle hücreleri onarmada etkili olmaktadır. Güçlü bir antioksidan olan maş fasulyesi hücrelerin yenilenmesini sağlar ve doku hasarını en aza indirir. Maş fasulyesi gibi antioksidan yönünden güçlü besinler vücudumuzda DNA hasarlarını önler. Serbest radikaller ile etkili bir şekilde mücadele eder. Pek çok hastalığın sebebi olan hücre mutasyonlarına engel olur. Bundan dolayı maş fasulyesi gibi antioksidan özelliği yüksek olan besinleri sık sık tüketmekte fayda var.

Maş Fasulyesi Faydalı Mı?

maş fasulyesi faydalı mı
maş fasulyesi faydalı mı

Maş Fasulyesi Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; Besin değerleri bakımından oldukça zengin olan maş fasulyesi oldukça besleyici bir gıdadır. Maş fasulyesinin sağladığı vitamin ve mineraller vücudumuz tarafından çok daha rahat emilir. Bu emilim sayesinde antioksidanlar hücreleri besler ve bağışıklık sistemi güçlenir. Maş fasulyesi ayrıca vücudu soğuk algınlığı, grip ve boğaz tahrişi gibi rahatsızlıklara karşı korur. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için virüslere karşı vücudumuzu da korur.

Diyabete Faydalıdır; Maş fasulyesinin besleyici olmasının yanı sıra bir diğer önemli özelliği de glisemik indeksinin düşük olmasıdır. Düşük glisemik indeksi içermesi sayesinde maş fasulyesi kan şekerini aniden yükseltmez. Kan şekerini en ideal şekilde dengeler.

Göz Sağlığını Korur; Maş fasulyesinin besin değerleri incelendiğinde bol miktarda A vitamini içerdiği belirlenmiştir. A vitamini göz sağlığı için en önemli vitaminlerin başında gelir. A vitamini göz hücrelerine zarar verecek serbest radikallere karşı savaşır.

Cilt Sağlığını Korur; Cilt sağlığı için cildin nem kazanması çok önemlidir. Maş fasulyesi içinde cilt sağlığı için önemli bir vitamin olan E vitamini bulunur. Cildi besler ve cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar.

Saç Sağlığı İçin Faydalıdır; Maş fasulyesinde bulunan bakır saç derisini korur. Saç kökleri için önemli olan demir, kalsiyum ve manganez gibi mineraller bakımından zengin olan maş fasulyesi saç kökü hücrelerini çok iyi bir şekilde besler.

Maş Fasulyesi Kolesterolü Dengeler: Maş fasulyesinin en önemli faydalarının başında da kolesterolü dengelemesi gelir. Siz de düzenli olarak maş fasulyesi yemeği ya da maş fasulyesi salatası tüketerek kolesterol seviyenizi en ideal şekilde koruyabilirsiniz.

Maş Fasulyesi Zayıflatır Mı

maş fasulyesi zayıflatır mı
maş fasulyesi zayıflatır mı

Son yıllarda beslenme uzmanlarının da sıklıkla maş fasulyesi tüketimini önerdiği bilinmektedir. İnanıyoruz ki “Maş fasulyesi kilo aldırır mı?” sorusunun cevabını siz de merak ediyorsunuzdur…

Diyetisyenlerin bitkisel protein alternatifi olarak önerdikleri maş fasulyesi  zayıflamaya yardımcı olan önemli bir besindir. Maş fasulyesinin zayıflamaya yardımcı olmasının nedenlerinin başında; Bağırsaklar ve sindirim sistemi için çok faydalı olan besin lifi içermesi gelir. Besin içeriğinde bulunan lif oranı ne kadar yüksek olursa aynı oranda vücudumuzun tokluk süresini uzar.

Özetle lif oranı yüksek besinler tüketmek kişinin daha geç acıkmasını sağlar. Bunun yanı sıra maş fasulyesinin yüksek oranda protein içermesi sebebiyle kas onarımına yardımcı etkiler yaptığı ortaya çıkmıştır. Siz de zayıflamak ya da formunuzu koruyarak kilo kontrolü sağlamak istiyorsanız cevap çok basit… Öğünlerinizde maş fasulyesi salatasını ya da maş fasulyesi yemeğini düzenli tüketerek hem zayıflama programınıza uyabilir hem de sağlıklı beslenmiş olursunuz.

Maş Fasulyesi Nerede Satılır

maş fasulyesi nerede satılır
maş fasulyesi nerede satılır

Maş fasulyesinin faydaları bu kadar çokken sıklıkla tüketmemiz de kaçınılmaz olmalıdır. Haliyle maş fasulyesinde nerede satılır, nerede bulabilirim gibi sorular gelir insanın aklına… Ama merak etmeyin : ) Çünkü eskiye oranla artık günümüzde birçok market ve aktarda maş fasulyesi satılmaktadır. Maş fasulyesini size en yakın aktar ya da süper marketlerden temin ederek evinizde lezzetli maş fasulyesi yemekleri yapabilirsiniz. Maş fasulyesini ister zeytinyağlı yemek olarak ya da salata olarak da tüketebilirsiniz.

Maş Fasulyesi Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır

maş fasulyesi yemeği tarifi
maş fasulyesi yemeği tarifi

O kadar faydalarından bahsettikten sonra son olarak da gelelim maş fasulyesi yemeği tarifine : )

Maş fasulye yemeği tarifi için öncelikle 2 su bardağı maş fasulyesini üzerini biraz geçecek su ile geceden ıslatın. Ertesi gün bir tencerenin içinde 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve küp küp doğranmış 1 adet soğanı soteleyin. Daha sonra üzerine 1 adet doğranmış yeşil biber ekleyip karıştırın ve kavurun. Sebzeler yumuşayınca içerisine 1 yemek kaşığı domates salçası ve 1 çay bardağı kadar domates püresi ilave edin. Bu şekilde biraz daha karıştırın.

Son olarak suyunu süzdükten sonra maş fasulyesini tencereye ekleyin. Üzerini hafif geçecek kadar su ilave edin. Damak zevkinize göre bir miktar tuz, karabiber ya da dilediğiniz farklı baharatları ekleyin. Tencerenin kapağını kapatın. Kaynayana kadar orta ateşte kaynadıktan sonra kısık ateşte maş fasulyesi yumuşayıncaya kadar pişirin. Maş fasulyesi yemeğini bir süre dinlendirdikten sonra ılık iken servis edin… Afiyet olsun : )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here