Şerbetçi Otu Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

şerbetçi ot nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır
şerbetçi ot nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır

Hakkında çok şey öğrenmemiz gereken bitkilerden bir tanesi olan şerbetçi otu bugünkü yazı konumuz… Şerbetçi otu nedir, şerbetçi otunun faydaları nelerdir, şerbetçi otu nasıl kullanılır, şerbetçi otu zararlı mı, şerbetçi otunun yan etkileri nelerdir gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık… Faydalı olması dileğiyle keyifli okumalar dileriz…

Şerbetçi otu ismini ilk kez duyanlar için öncelikle şerbetçi otu nedir, nasıl bir bitkidir sorusunu cevaplayarak başlayalım…

Konu Başlıkları

Şerbetçi Otu Nedir?

Kendirgiller familyasının bir üyesi olan bitkidir. Diğer isimleri ise Ömer otu, Maya otu, Haşişet-ül Dinar’dır. Şerbetçi otu şekil olarak aslında kozalağa benzer. Oldukça sert tüyleri olan bir bitkidir. Ülkemizde ise en çok Bursa ve Bilecik’ de yetişir. Şerbetçi otunun taze bitkisine temmuz ve eylül ayları arasında rastlanmaktadır.

şerbetçi otu nedir
şerbetçi otu nedir

Şerbetçi otu, kurutulmuş olarak, yağ şeklinde kullanılarak ya da çay olarak da dört mevsim boyunca rahatlıkla tüketilebilir. Faydaları nedeniyle şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Ayrıca şerbetçi otu genellikle endüstriyel alanda kullanılmaktadır. Şerbetçi otunun çiçekleri gölgede kuruduktan sonra uçucu yağlar, acımsı maddeler, öz reçineler, mum gibi maddeler için tercih edilmektedir. Ayrıca şerbetçi otu bira yapımında da kullanılmaktadır. Ve bu nedenle ekonomik değeri oldukça yüksek bir bitkidir.

Şerbetçi Otunun Faydaları Nelerdir?

şerbetçi otu faydaları nelerdir
şerbetçi otu faydaları nelerdir

Şerbetçi otu nedir, nasıl bir bitkidir sorularını cevapladıktan sonra şerbetçi otunun faydaları neler gelin hep birlikte görelim.

Başlıca faydaları arasında en önde iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca şerbetçi otu adet dönemi sancılarına önemli oranda iyi gelir.

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Şerbetçi otu faydalarından bir diğeri ise içeriğindeki tanenler aracılığı ile kanı temizleme özelliğidir. Ayrıca kolesterolü dengelemek, bağırsak hareketlerini düzenlemek, vücut direncini sağlamak, sinirleri yatıştırmak, prostat-meme ve yumurtalık kanserlerine karşı koruyucu olma şerbetçi otunun diğer faydaları arasında yer alır. Detaylı olarak şerbetçi otunun faydaları ise şu şekildedir;

 • Şerbetçi otunun sindirime faydası

Gıdaların sindirimini en iyi şeklide olmasını sağlar. Bunun için görevli mide asitlerini uyarır ve gıdaların hazmını kolaylaştırır. Ayrıca düzenli olarak şerbetçi otu içmek içeriğindeki anti bakteriyel özelliği sayesinde idrar ve mesane yollarındaki enfeksiyonları tedavi eder.

 • Menopoz döneminde şerbetçi otu

Bilimsel araştırmalar sonucunda şerbetçi otunun içeriğindeki bileşenlerin östrojeni taklit etme özelliği gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bu özelliği sayesinde menopoz dönemi ataklarına iyi gelmektedir. Bu nedenle menopoz dönemindeki olumsuzluklar için şerbetçi otu çayı tercih edebilirsiniz.

 • Osteoporoz hastalığı için şerbetçi otu

Şerbetçi otu kemik sağlığına çok önemli katkılar sağlar. Osteoporoz hastalığı ilk etapta kemik kaybıyla gelişir. Ve şerbetçi otunun da kemik kaybını engellediği ortaya çıkmıştır. İltihaplar ile etkin mücadele ettiği için osteoporoz hastalarının doktorlarına danışarak şerbetçi otunu kullanması tavsiye edilmektedir.

 • Böbrek taşı için şerbetçi otu

Şerbetçi otu doğal bir idrar söktürücüdür.  Bu nedenle böbrek, karaciğer ve mesane rahatsızlıklarında tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Düzenli olarak şerbetçi otu çayı içmek idrar yollarının sağlıklı olmasına yardımcı olur. Ve bu sayede böbrek taşı oluşumunu büyük oranda önler.

 • Uykusuzluk sorunu için şerbetçi otu

Şerbetçi otunun faydaları arasında yer alan bir diğer özelliği ise uykusuzluğa iyi gelmesidir. Uykusuzluk gibi uyku sorunları yaşayanlar için sakinleştirici ve dinlendirici özelliği vardır. Şerbetçi otunun içeriğindeki dimetilvinil karbinol etken maddesi sayesinde uykusuzluğa iyi gelir.

 • Şerbetçi otunun yaralara faydası

Şerbetçi otunun yaraları tedavi edici özelliği vardır. Yanık, kesik, böcek ısırıkları, çürükler ve küçük sıyrıkları etkili bir şekilde tedavi eder. Soğutulmuş şerbetçi otu çayını temiz bir bez üzerine döküp yaranın üzerine hafif bir şekilde sarın. Böylece yaranın iyileşme süreci hızlanır ve ağrılar hafifler. İç yaralardaki enfeksiyon için ise şerbetçi otu çayının içmek en doğrusudur.

 • Diş ağrısı için şerbetçi otu

Şerbetçi otu ağrı kesici ve iltihap önleyici özelliği sayesinde ağız içi rahatsızlıkların oluşmasını önler. Ayrıca diş ağrısına da iyi gelir.

 • İltihaplı romatizma için şerbetçi otu

Düzenli olarak tüketilen şerbetçi otu içeriğindeki bileşenler sayesinde artrit, osteoartrit ve romatizmalı artrit gibi kemik ile ilgili hastalıklara karşı önleyici tedavi olanağı sunar.

Şerbetçi Otu Nasıl Kullanılır?

şerbetçi otu nasıl kullanılır
şerbetçi otu nasıl kullanılır

Şerbetçi otu genel olarak kurutulmuş hali ile kullanılmaktadır. Kurumuş şerbetçi otu bitkisine aktarlardan rahatça ulaşabilirsiniz.  Güçlü etkileri olabileceği için şerbetçi otunu kullanmadan önce mutlaka doktorunuzdan onay alın.

Şerbetçi otu nasıl kullanılır sorusuna verilebilecek birçok cevap alternatifi bulunmaktadır. Şerbetçi otunun birkaç farklı kullanım alanı bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ve en yaygın olarak kullanılanı çay olarak tüketmektir.

Ayrıca bilimsel olarak kanıtlanmış net bir bilgi olmasa da göğüs büyütmek için şerbetçi otu krem olarak da kullanılmaktadır.

 • Şerbetçi otu çayı

Toz ya da tomurcuk halinde kurutulmuş olan 1 tatlı kaşığı şerbetçi otunu kaynamakta olan 1 bardak suyun içine atın ve karıştırın. Ocağın altını kapatıp 15 dakika demlenmesi bekleyin. Demlenme esnasında kabın ağzını kapatın. Şerbetçi otu çayını süzerek içebilirsiniz. Her hangi bir sağlık sorunu yaşamamak için şerbetçi otu çayının gün ortasında ve günde en fazla bir bardak içmek en doğrusudur. Şerbetçi otu çayını kür olarak uygulayın. 1 aydan uzun süre içilmeyin ve mutlaka ara verin.

 • Şerbetçi otu kremi

Öncelikle belirtmek isteriz ki sadece göğüs bölgesine uygulanan şerbetçi otu kreminin faydalı olduğunun ispatlanması için daha fazla sayıda bilimsel araştırma yapılması gerekmektedir. Şerbetçi otu kremini hazırlamak için şerbetçi otunu sıcak suda uygun bir kapta haşlayın. Robot ya da karıştırıcı yardımı ile püre haline getirin. Hazırladığınız bu karışımı uygun cam bir kap içerisinde bir gün boyunca dinlendirin. Daha sonra göğüs bölgesine eşit oranda sürün. Günde sadece bir kez uygulanması tavsiye edilmektedir.

 • Şerbetçi otu yağı

Şerbetçi otu yağı pek çok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle rahatlatıcı ve gevşetici özelliği nedeniyle masaj yağı olarak kullanılmaktadır. Ancak masaj yağı olarak kullanırken başka bitkisel yağlarla karıştırılması tavsiye edilmez. Aksi takdirde zararlı sonuçlar doğurabilir.

Şerbetçi Otu Zararlı Mı?

Çok uzun yıllardan beri kullanılan şerbetçi otu, ideal dozda kullanıldığında çok olumlu etkiler sağlarken aşırı dozda kullanılması sonucunda ise ciddi zararlar doğurabilmektedir. Doğal olarak akıllara şerbetçi otu zararlı mı sorusu gelmektedir.

İnsan sağlığına birçok yararı olan her şeyin miktarı ve kullanım süresi çok önemlidir. Özellikle doğal çözüm için kullanacağınız bitkisel ürünleri aşırı kullanmayın. Aksi halde sonuçları zararlı olur. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak şerbetçi otunun kullanımı esnasında da hassas davranmanız gerektiği unutmayın. Şerbetçi otunu uzun süre kullanmanız vücudun hormon dengesini bozar… Bu bağlamda göğüs kisti, yağ bezesi, vücutta tüylenme, cinsel isteksizlik gibi sorunlar yaratabilir.  Bu nedenle şerbetçi otunu 1 ay kullanın, sonra mutlaka ara verin. Son olarak da şerbetçi otunu aşırıya kaçmadan, uygun dozlarda kullanmayı unutmayın.

Ayrıca özellikle zayıf bağışıklık sistemi olanlar şerbetçi otunu aşırı tüketirse çok daha tehlikeli durumlar ortaya çıkar. Midede hassasiyet, mide bulantısı ve mide yanması gibi başlıca sorunları örnek olarak verebiliriz. Şerbetçi otunu hamile kadınların tüketmesi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. En önemlisi de her zaman söylediğimiz gibi doğal, bitkisel ya da kimyasal olan herhangi bir ürünü tedavi amaçlı kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka uzman bir doktora danışmanız gerektiğini unutmayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here