Kaç Kalori Kaç Kilo Eder?

kaç kalori kaç kilo eder
kaç kalori kaç kilo eder

Bir kilo kaç kalori eder?

Günümüzde kilo sorunu olan bir çok insanın var olduğunu düşündüğümüzde kalori hesaplamanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Kilo vermek için gün içinde alınan kalori miktarının harcanan kalori miktarından fazla olması demek kişinin kısa süre içinde kilo alacağı anlamına geldiğini artık hepimiz biliyoruz. İşte bu nedenle 1 kilo kaç kalori eder, bir kilo vermek için ne kadar kalori harcamalıyım gibi sorular kilo kontrolü yapan kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir.

Bu yazımızda size kaç kalori kaç kilo aldırır, kaç kalori kaç kalori verdirir, 1000 kalori kaç kilo, 1500 kalori kaç kilo, 100 gram kaç kalori, kilo vermek için günde kaç kalori almalıyım, kilo vermek için günde kaç kalori harcamalıyım gibi kalori hesaplama hakkında merak edilen tüm detayları vereceğiz.

1 kilo kaç kalori?

  • 70 kilo ağırlığında olan bir kadının vücudunda yaklaşık 110 bin kalori vardır.
  • 70 kilo ağırlığında olan bir erkeğin vücudunda ise yaklaşık 80 bin kalori vardır.

Amerikan Egzersiz Kurulu tarafından yapılan araştırmaya göre insan vücudundaki 1 kilo yağ kalori değeri olarak yaklaşık 7 bin 700 kcal’e denk gelmektedir. Peki, bu ne anlama geliyor? Yani 1 kilo vermek için toplamda 7 bin 700 kalori yakmış olmalısınız. Gün içinde organlarınızın ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi yani günlük almanız gereken kalori miktarını hesaplayarak işe başlayabilirsiniz. Daha sonra günlük kalori alımınızı en aza indirerek ya da spor yapıp kalori harcayarak kilo verebilirsiniz. Tabiî ki işin sayısal kısmı her ne kadar bu şekilde olsa da her zaman kilo vermek bu kadar kolay olmayabiliyor. Bu nedenle bazal metabolizma hızınızı öğrenmeniz gerektiğini hatırlatalım.

1000 kalori kaç kilo eder?

1000 kalori kaç kilo
1000 kalori kaç kilo

Günlük 1000 kalori alarak hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenler de vardır. Ancak hemen belirtelim ki bu kadar hızlı bir şekilde kilo vermek metabolizma işleyişinizi bozarak sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

1000 kalori ile kaç kilo veririm diye merak edenler için işin matematiksel boyutundan baktığımızda günlük 200 ile 300 gr aralığında kilo kaybı yaşanabileceğini söyleyebiliriz. Yani 3 gün boyunca günde 1000 kalori aldığınızda yaklaşık olarak 1 – 1,5 kilo verebilirsiniz.

Ancak bu kadar hızlı bir şekilde gün içinde sıkı bir diyet programı uygulayarak vücudun enerjisi kısıtlandığı için kilo vermeniz zorlaşabilir. Vücut kıtlık psikolojisi adı verilen bir savunma mekanizması geliştirir ve daha tedbirli davranmaya başlar. Kilo vermek için kalori hesaplamasında her ne kadar sayısal sonuçlar bunu gösterse de insan vücudunun karmaşıklığını unutmayın : ) Sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermek için süreci zamana yayın ve acele etmeyin.

1500 kalori kaç kilo eder?

1500 kalori ile kaç kilo veririm diye merak edenler için de hemen belirtelim günlük 1500 kalori aldığınızda o gün içinde yaklaşık 300 ile 450 gr aralığında kilo kaybı yaşanabileceğini söyleyebiliriz. Yani 3 gün boyunca günde 1500 kalori aldığınızda toplamda yaklaşık olarak 1,5 – 2 kilo verebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kısa sürede hızlı bir şekilde kilo vermenin zararlı olduğu uzmanlar tarafından sık sık dile getirilen bir durumdur. En ideal olanın haftada 7 bin 700 kalori yakarak toplamda 1 kilo vermek olduğunu unutmayın.

100 kalori kaç gram?

100 kalori 14,25 grama eşittir. 1000 kalori ise 142,5 gramdır. Her gün fazladan 1000 kalori alındığı zaman haftada 1 kilo aldığınız anlamına gelir. Her gün 1000 kalori azalttığınız zaman ise haftada 1 kilo vermiş olabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Kilo vermek için günde kaç kalori almalıyım?

kilo vermek için günde kaç kalori almalıyım
kilo vermek için günde kaç kalori almalıyım

Kilo vermek için günde kaç kalori almalıyım sorusunun cevabını verecek olursak öncelikle bazal metabolizma hızınızı öğrenmenizi tavsiye deriz. Unutmayın ki kilo vermek bireysel bir eylemdir ve her beden birbirinden farklı çalışır. Burada vereceğimiz genel geçer tanımlar her kişiye uymayabilir kendinize ait bir planlama için mutlaka diyetisyen desteği almanız gerektiğini unutmayın. Kişinin günlük kaç kalori alacağını hesaplayabilmesi için öncelikle günlük alması gereken enerjiyi ve bazal metabolizma hızını yani vücudun sağlıklı çalışması için ihtiyaç duyduğu sırf enerji miktarını öğrenmiş olması gerekmektedir.

Bu bilgilere göre bazal metabolizma hızını bozmayacak şekilde bir günlük kalori alımı planlaması yapılmalıdır. Yani günlük alması gereken kalori miktarını ya azaltarak yani yediklerinde kısıtlamaya gidebilir ya da spor yaparak aldığı kalori miktarını azaltabilir. Bu sürecin devamında da kilo verme sağlanacaktır. Ne kadar kilo vereceği yine kişinin cinsiyetine, kilosuna, boyuna ve bir çok değişkene bağlı olduğunu unutmamak gerekir. Örneğin günlük alınması gereken kalori ortalama değerlerine baktığımızda 20 – 30 yaş aralığında kadınların günlük alması gereken kalori miktarı ortalama 2000 kcal iken erkeklerin 2400 kcal’dir. Kişi günlük alması gereken kalori miktarının çok altında kalori aldığında sağlıksız durumlar ortaya çıkabilir.

Örneğin 30 yaşında 90 kilo olan bir erkek günde 2000 kalori alarak her gün 400 kalori azaltmış olsun. Basit bir hesaplama ile ayda 12 bin kalori daha az aldığını söyleyebiliriz. Buna göre 1 ayın sonunda ortalama 1,5 – 2 kg vermiş olacaktır. Eğer bu süreçte spor ve egzersiz yaparsa verdiği kilo miktarı tabiî ki artabilir.

Kilo vermek için günde kaç kalori harcamalıyım?

kilo vermek için günde kaç kalori harcamalıyım
kilo vermek için günde kaç kalori harcamalıyım

Kilo vermek için kalori miktarını azaltmanın yanı sıra kalori yakmak, kalori harcamak da diğer bir alternatiftir. Yani kişi yediklerinde kısıtlamaya giderek kalori alımını azaltabilirken bir başka kişi kalori alımını sabit tutup ekstra spor ve egzersizler yaparak yani kalori harcayarak da kilo verebilir.

Örneğin 30 yaşında 90 kilo olan bir erkek günde alması gereken kalori miktarı olana 2400 kalori alarak beslenmeye devam etsin. Her gün 400 kalori değerinde spor yapsın. Basit bir hesaplama ile ayda 12 bin kalori harcadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Buna göre 1 ayın sonunda ortalama 1,5 – 2 kg vermiş olacaktır. Tabi ki bu süreçte daha fazla spor ve egzersiz yaparsa verdiği kilo miktarı artacaktır.

Yukarıda iki örnekte de görüldüğü üzere kilo vermek için spor yaparak 400 kalori harcamak ile gün içinde yediklerini 400 kalori değerinde azaltmak arasında herhangi bir fark yoktur.

1 kilo vermek için günde kaç kalori yakmak gerekir?

Yapılan araştırmalara göre 1 kilo vermek için yakılması gereken kalori miktarının kişinin yaş, cinsiyet, kilo ve diğer başka fonksiyonlara bağlı değişkenlik gösterdiği görülmektedir. Örneğin 90 kg ağırlığında olan bir erkeğin 5 bin 300 kalori yakarak 1 kilo verdiği görülürken bir başka 90 kiloda olan erkeğin 3 bin 500 kalori yakarak bir kilo verdiği görülmüştür. Ancak verilen bu kilonun ne kadarının yağ ne kadarının kas ya da su içerdiği tam olarak bilinmiyor.

Günde 300 ila 500 kalori aralığında kalori yakarak 7 – 15 gün içinde 1 kilo verebilirsiniz.  Bir kilo vermek için günde en az 500 kalori yakmanız gerekmektedir.

Günde 1 saat yüksek tempolu spor ile ortalama 750 kalori yakabilirsiniz. Örneğin 100 kg ağırlığında bir erkek haftada 8 saat spor yapsa ve bunu bir ay sürdürse bir ayda toplamda 32 saat spor yapmış olur. Bu hesaplamaya göre toplamda 24 bin kalori yakmış olur. Yani bir ay içinde 3 – 3,5 kg verebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here