Yürüyüş Yaparak Stres Atmak Mümkün Mü?

yürüyüş yaparak stres atmak mümkün mü
yürüyüş yaparak stres atmak mümkün mü

Birçokları tarafından yürüyüş yapmak sadece kilo vermenin anahtarı olarak görülse de aslında düzenli yürümenin birçok kronik hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Yürüyüş yaparak kalp sağlığınızı koruyabilir, kolesterolü ve tansiyonu dengeleyebilir, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, uyku düzeninizi sağlayabilir ve en önemlisi çok daha enerjik olabilirsiniz. Stresle başa çıkmanın yollarını bundan önceki yazılarımızda görmüştük, peki yürüyüş yaparak stres atılabilir mi? Gelin şimdi yürüyüş yapmak ve stres arasındaki ilişkiye biraz daha yakından bakalım.

“Hedefe varmak için inanmak yetmez, yürümek de gerek.” Ali Suad

1 saat yürüyüş kaç kalori yakar?

Stres Atmanın Bir Başka Yolu; Yürüyüş Yapmak

Günümüzde yoğun ve stresli iş yaşamından dolayı birçok kişi ruhsal olarak etkilenir. Stresle mücadele etmenin birçok yolu vardır, bunlardan biri de; yürüyüş yapmaktır. Yürümek en iyi stres gidericilerden biridir. Yürümenin diğer egzersizlere göre birçok avantajı vardır. Örneğin yapması çok kolaydır, birçok yerde yapılabilir, günün istenilen zamanında yapılabilir..Evinizin etrafında yürüyebileceğiniz gibi, bunun için park ve bahçeleri de kullanabilirsiniz. Yürüyüş yapmak içi pahalı kıyafetler, alet edevatlar gerekmez. Yürüyüş yapmanın neredeyse hiç riski yoktur. Yaralanmalar oldukça az görülür, kalori yakmak ve kiloyu da kontrol etmek için en mükemmel yöntemlerden biridir. Günümüzde düzenli yürüyüş yapanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Yürüyüş tek başına yapılabildiği gibi grup halinde de yapılabilir. Böylece farklı sosyal çevreden insanlarla da tanışma imkanı sunar.

Yürüyüşün Strese Faydaları;

  • Yürüyüş yapmanın en güzel yanı endorfin hormonunu harekete geçirmesidir. Bildiğiniz gibi endorfin hormonu mutluluk veren hormondur.
  • Yürüyüş yapmak insana huzur ve rahatlama hissi verir.
  • Yürüyüş yaparak kalp ve akciğerinizi güçlendirebilir, kendinizi çok daha dinç hissedebilirsiniz. Böylece çok daha enerjik olabileceksiniz.

Düzenli olarak yürüyüş yapmak kişinin ruhsal olarak rahatlamasını sağlar. Depresyonla mücadeleyi arttıran yürüyüş, vücudun  ve ruhun daha dirençli olmasını sağlar.

Yürüyüşe Başlamakta Zorlananlar İçin Küçük Tavsiyeler;

Yürüyüş yapmayı rutin haline getirdiğinizde sonrasında isteseniz de bırakamayacaksınız. Bu rutini sağlamak için de öncelikle bahanelerden kurtulmanız gerekmektedir. Havanın kötü olması sizi yürüyüş yapmaktan alıkoymamalı. Evinizin içinde bile 15-20 dakika yürümeyi denemelisiniz. Yürüyüş yaparken müzik dinleyebilirsiniz. İmkanınız varsa yürüme yerlerinizi değiştirin, farklı rotalarda yürüyün. Bunun motivasyonunuzu artıracağını unutmayın. Mümkün olduğunca aracınızı en az kullanın. Asansör yerine merdivenleri kullanmaya çalışın. Unutmayın bu sizin yolunuz. Bunu anca siz başarabilirsiniz. Mevlana’nın da çok güzel dile getirdiği gibi; “Bu senin yolun, yalnızca başkaları seninle yürüyebilir fakat hiç kimse, senin için yürüyemez.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here