1 Tane Havuç Kaç Kalori?

1 tane havuç kaç kalori
1 tane havuç kaç kalori

1 Havuç Kaç Kalori?

1 tane havuç kaç kalori, havuç kaç kalori, 1 orta boy havuç kaç kalori, çiğ havuç kilo aldırır mı, diyette havuç yenir mi, havuç besin değerleri, havucun faydaları gibi havucun kalorisi hakkında merak edilen tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz…

Havuç kalorisi oldukça düşük bir sebze olarak bilinmektedir. Kilo vermek isteyen kişilere diyetisyenler tarafından özellikle ana öğünlerde salatada ya da ara öğün atıştırmalığı olarak verilen besinler arasında yer alır.

Havucun kalorisi ortalama olarak boyutuna göre değişmekle birlikte kalori değeri bakımından çok düşük bir seçenektir. Havucun düşük kalorili olmasının yanı sıra içeriği besleyici bileşenler ve yararlı vitaminler sayesinde sağlık için günlük düzenli olarak tüketilmesi gereken sebzelerin başında gelmektedir. Havucun faydalarına yazımızın son bölümünde ayrıntılı olarak yer verdik, şimdi gelin dilerseniz havuç kalorisi hakkında detaylara hep birlikte bir göz atalım…

Havuç Kaç Kalori?

havuç kaç kalori
havuç kaç kalori

14 cm uzunluğunda bebe havuç diye anılan küçük boy bir adet havuç yaklaşık olarak 20 kalori (kcal) değerindedir. Küçük boy bir tane havucun besin değerleri ise 0,12 gr yağ, 0,49 gr protein ve 5 gr karbonhidrat şeklinde sıralanmaktadır.

19 cm uzunluğunda bir tane havuç kalorisi ise yaklaşık 30 kalori (kcal) değerine sahiptir. 1 tane havuç 0, 18 gr yağ, 0.68 gr protein ve 7 gr karbonhidrat içermektedir.

22 cm uzunluğunda büyük boy 1 tane havuç ise yaklaşık olarak 40 kalori (kcal) değerindedir. Bir tane havucun besin değerlerine baktığımızda 0.20 gr yağ, 0.80 gr protein ve 8,9 gr karbonhidrat içerdiği bilinmektedir.

1 Orta Boy Havuç Kaç Kalori?

1 tane orta boy havuç kaç kalori
1 tane orta boy havuç kaç kalori

1 tane orta boy havuç kalorisine bakalım şimdi de… 1 tane orta boy havuç yaklaşık olarak 25 kalori (kcal) değerine sahiptir. Orta boy bir tane havucun besin değerleri içerik olarak şu şekilde sıralanmaktadır; 0,15 gr yağ, 0,60 gr protein ve 6 gr karbonhidrat

Havuç Püresi Kaç Kalori?

1 kase havuç püresi 125 kalori değerindedir. İçeriğinde 6 gr yağ, 2 gr protein ve 19 gr karbonhidrat vardır.

Pişmiş Havuç Kaç Kalori?

 • 1 adet küçük boy pişmiş havuç 26 kalori (kcal) değerindedir.
 • 1 adet orta boy boy pişmiş havuç 32 kalori (kcal) değerindedir.
 • 1 adet büyük boy pişmiş havuç 37 kalori (kcal) değerindedir.
 • 1 kase dilimlenmiş pişmiş havuç ise 85 kalori (kcal) değerindedir.
 • 1 porsiyon (80 gr) pişmiş havuç 42 kalori (kcal) değerindedir.

Yavru Havuç Kaç Kalori?

yavru bebe havuç kaç kalori
yavru bebe havuç kaç kalori
 • 1 tane küçük boy yavru havuç 3 kalori (kcal) değerindedir.
 • 1 tane orta boy yavru havuç 4 kalori (kcal) değerindedir.
 • 1 tane büyük boy yavru havuç 5 kalori (kcal) değerindedir.

Dondurulmuş Havuç Kaç Kalori?

100 gr dondurulmuş havuç kalorisi yaklaşık olarak 37 kalori (kcal) değerindedir. İçerdiği besin değerleri ise 0.5 gr yağ, 0.80 gr protein ve 8 gr karbonhidrat şeklinde belirlenmiştir.

Havuç Suyu Kaç Kalori?

havuç suyu kaç kalori
havuç suyu kaç kalori

100 mililitre (ml) havuç suyu ortalama olarak 40 kaloriye denk gelmektedir. 100 ml havuç suyu içerisinde 0.15 gr yağ, 0.98 gr protein ve 10 gr karbonhidrat bulunur.

1 porsiyon (120 ml) havuç suyu ise yaklaşık 50 kalori (kcal) değerindedir. 1 porsiyon (120 ml) havuç suyu içerisinde 0.19 gr yağ, 1.18 gr protein ve 11 gr karbonhidrat bulunur.

1 kase havuç suyu ise sadece 95 kalori (kcal) olarak hesaplanmaktadır. 1 kase havuç suyu besin değerleri arasında 0.35 gr yağ, 2.6 gr protein ve 22 gr karbonhidrat yer alır.

Havuç Çorbası Kaç Kalori?

100 gr havuç çorbası ortalama olarak 45 kalori (kcal) denk gelmektedir. 100 gr havuç çorbası besin içerikleri ise 1.46 gr yağ, 2 gr protein ve 6 gr karbonhidrat şeklinde hesaplanmaktadır.

Konserve Garnitür Havuç Kaç Kalori?

500 gr büyük boy kavanoz konserve garnitür havuç kalorisi yaklaşık olarak 115 kalori (kcal) olarak belirlenmiştir. İçerdiği besin değerleri ise 1 gr yağ, 3 gr protein ve 27 gr karbonhidrat şeklinde hesaplanmaktadır.

Yoğurtlu Havuç Salatası Kaç Kalori?

100 gr yoğurtlu havuç salatası sadece 105 kalori değerindedir. Eşsiz bir ara öğün seçeneği olan yoğurtlu havuç salatası besin içeriği olarak incelendiğinde 6 gr yağ, 2 gr protein ve 11 gr karbonhidrat içerdiği görülmektedir.

Küçük bir kase yoğurtlu havuç salatası ise 30 kalori (kcal) değerindedir.

1 yemek kaşığı yoğurtlu havuç salatası kalorisi ise sadece 8 kalori (kcal) olarak hesaplanmaktadır.

Çiğ Havuç Kilo Aldırır Mı?

havuç kilo aldırır mı
havuç kilo aldırır mı

Diyet yapan, kilo vermek isteyen kişiler gün içinde hangi besinleri rahat bir şekilde tüketebileceğini doğal olarak merak etmektedir. Bu nedenle hangi gıdayı yemeliyim ya da hangi besinlerden uzak durmalıyım gibi soruların yanıtlarını ararlar. 1 adet havuç ortalama olarak 80 ila 100 gr arasında bir ağırlığa sahiptir ve kalori miktarı 30 – 40 kcal gibi oldukça düşüktür. Bu nedenle uygun miktarda tüketilen havuç kilo alımına sebep olmaz, aksine günde 1 adet yediğiniz havuç iştahınızı dindirerek tokluk hissi vereceği için kilo verme sürecine zayıflamanıza yardımcı bir besin olarak bilinmektedir. Özellikle gece uykudan önce tüketilen bir adet havucun uyku esnasında vücudu çalıştırdığı, yağ yaktığı ve ödem gibi toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu da bir çok uzman tarafından dile getirilen bir durumdur. Gün boyunca maruz kalınan toksinlerin vücuttan atılarak vücudun temizlenmesini sağlayan bu mucizevi sebzeyi sofranızdan eksik etmeyin deriz : )

Diyette Havuç Yenir Mi?

diyette havuç yenir mi
diyette havuç yenir mi

Beslenme ve diyet uzmanları tarafından diyette havuç yemenin her hangi bir sakıncası yoktur. Hatta diyetisyenler hem lifli olduğu için uzun süre tokluk hissi vermesi hem de güçlü bir vitamin kaynağı olduğu için havuç tüketmenin uygun olduğu görüşünü savunuyorlar. Bu noktada altın kural tabi ki tüketilen havucun miktarı : )

Havuç içeriğindeki karbonhidrat miktarının çok önemli bir seviyesini içindeki şekerden alır. Dolayısı ile çok aşırı miktarda havuç tüketmek fazladan şeker alımına sebep olacağı için kilo verme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu anlamda günde 1 ya da 2 adet orta boy havuç yemek hem kilo verme sürecinde sizi tok tutacak hem de sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Havuç Besin Değerleri

100 gr havuç besin değerleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Kalori: 41 kcal
 • Yağ: 0, 2 gr
 • Protein: 1 gr
 • Karbonhidrat: 10 gr
 • Potasyum: 320 mg
 • Sodyum: 70 mg
 • A vitamini: 17 mg
 • Kalsiyum: 33 mg
 • C vitamini: 6 mg
 • Demir: 0, 3 mg

Havucun Faydaları

 • Havuç içerdiği A vitamini ile göz sağlığı için çok önemli katkılar sağlar. Görme işlevini en şekilde yapılması adına gelişim sağlar.
 • Beta karoten içeriği oldukça yüksek olan havuç bu nedenle çok önemli bir antioksidan kaynağıdır ve serbest radikaller ile etkili bir şekilde mücadele ederek kanser riskini en aza indirir. Havucun içeriğindeki beta karoten ısı ile birlikte daha çok açığa çıktığı için çiğ havuca göre pişmiş havucun içerisinde 7 kat daha fazla beta karoten olduğunu da hatırlatmak isteriz.
 • Likopen yönünden zengin bir besin olan havuç kalp ve damar sağlığına koruyucu birçok etki gösterir. Düzenli olarak her gün 1 tane havuç yiyerek kalp krizi riskini en aza indirmek mümkün…
 • Havucun bir diğer faydası ise kolesterol seviyelerini ideal düzeyde dengelediğidir.
 • Havuç ara ve ana öğünlerde uygun miktarda tüketildiğinde tokluk hissi vererek kilo alımına engel olur.
 • Beta karoten ve alfa karoten kaynağı olan havuç saç ve cilt sağlığı için eşsiz bir sebzedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here