En Hızlı Nasıl Kalori Yakılır? Kalori Yakmanın En Kolay Yolu

en hızlı kalori nasıl yakılır kalori yakmanın en kolay yolu
en hızlı kalori nasıl yakılır kalori yakmanın en kolay yolu

En Hızlı Nasıl Kalori Yakılır?

Hiç spor yapmadan nasıl kalori yakılır? En çok ne kalori yaktırır? Kalori yakmak için ne yapmalıyım? En hızlı kalori yakmak için neler yapılmalı? En kolay nasıl kalori yakılır konu başlığı hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını yazı içeriğinde bulabilirsiniz. Zayıflama sürecinde herkese çok faydalı olacağına inandığımız araştırma yazımızı sizler ile paylaşıyor ve keyifli okumalar diliyoruz 🙂

Diyet Yapmadan Zayıflamak İçin Neler Yapmalıyız?

Kalori yakmak kilo verme sürecini hızlandıran çok önemli bir faktördür. Yaş, cinsiyet, beslenme alışkanlıkları, psikolojik etkenler ve yaşam rutinleri gibi pek çok faktörün de kalori yakım hızını etkilediği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Metabolizma hızı ve kişinin genel sağlık durumu vücudun kalori yakmasını etkileyen diğer etkenlerdir.

Kilo vermek için ve zayıflama sürecini daha da hızlandırmak isteyen herkese iyi bir haberimiz var… Yazımızı okuduktan sonra vücudunuzun kalori yakım hızını çeşitli tedbirler ile daha da artırabilir böylece hedeflediğiniz kiloya daha sağlıklı ve daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. İşte bu nedenle kalori harcamanın küçük, kolay ama bir o kadar da hızlı bir şekilde etkisini görebileceğiniz püf noktalarını sizler için derledik… Keyifli okumalar dileriz…

Kalori Yakmanın En Kolay Yolu

en hızlı nasıl kalori yakılır
en hızlı nasıl kalori yakılır

Daha hızlı ve daha kolay kilo vermenizi sağlayacak kalori yakmanın püf noktaları;

  • Gün içinde aldığınız kalori miktarını hesaplayın ve günden güne düşürerek yavaş bir şekilde azaltın. Yüksek kalorili beslenen biri iseniz düşük kalorili diyetlere birden geçiş yapmanızı pek önermiyoruz. Çünkü metabolizma alışkın olduğu kaloriden çok düşük miktarda beslenme ile karşılaştığında kendini korumaya alır ve kilo alımına sebep olan yağ depolama kapasitesini artırır.

Kıtlık psikolojisi olarak adlandırılan bu durum aniden çok düşük kalorili diyete başlayanların kilo vermesini inanılmayacak derecede engeller. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız birdenbire düşük kalorili beslenme alışkanlığı kazanmanız yerine günlük kalori alım miktarınızı sürece yayarak yavaş yavaş azaltmanızı tavsiye ediyoruz.

  • Daha hızlı bir şekilde kalori yakmak istiyorsanız öğünlerinizi atlamayın. Özellikle kahvaltı öğünün atlanması ve yapılmaması beraberinde pek çok sağlık sorununa yol açar. Ve tabi ki bu durum en başta kilo vermenize engel olur. Kahvaltı ile güne başlamanın gün içinde bedenin ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak gibi başlıca görevinin yanı sıra metabolizmanın daha hızlı çalışmasını destekleme gibi önemli bir görevi de vardır.

Kahvaltı ile birlikte gece boyu uyuyan metabolizma uyarılmış ve uyandırılmış olur. Bu da vücudun daha fazla ve daha hızlı kalori yakması anlamına gelmektedir. Kahvaltı dışında diğer öğünlerin atlanması hem kalori yakım hızını düşürür hem de uzun süre aç kalan vücudun aşırı derecede acıkmasına ve normalden daha fazla kalori alımına sebep olur. Bu sebeple en ideal beslenme rutini olan 3 ana öğün ve 2 ara öğün halinde düzenli bir şekilde beslenmeye dikkat edin.

Nasıl Kalori Yakılır?

en kolay kalori nasıl yakılır
en kolay kalori nasıl yakılır
  • Daha hızlı kalori yakımı için protein çok önemli bir besin kaynağıdır. Vücudumuzun kas hücrelerinin başlıca yapı taşı olan protein kalori yakımını da destekler. Bu nedenle et, süt, süt ürünleri, yumurta, baklagil çeşitleri gibi protein kaynakları bakımından zengin olan besinleri tüketin. Böylece aldığınız proteinler gün içinde daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olur.
  • Bol bol su için. Kalori yakılmasını hızlandıran başlıca içecek sudur. Yağ yakımını ve kalori yakımını desteklemesi; suyun çok sayıda faydaları arasında en baş sıralarda yer almaktadır. İşte tam da bu nedenle gün içinde mutlaka en az 8 – 10 bardak ılık su içmek kalori yakma hızını artırır.
  • Uykunuzu ihmal etmeyin. Vücudun yorgun olması metabolizma hızını direkt olarak etkiler. Çünkü yorgun bir bedenin metabolizması da yavaş çalışır. Gün içinde iyi uyumak bedeni dinlendirir ve metabolizma hızını da artırır. Bundan dolayı kalori yakım hızı da artar. Gün içinde hafif beslenerek, özellikle akşam yemeğinden sonra bir şey yemeyerek ve düzenli uyku uyuyarak kalori harcama hızınızı artırabilirsiniz.
  • Taze meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin. Kalori yakma hızını artırmanın en önemli adımı da beslenme düzenine dikkat etmektir. Çünkü tatlı krizlerini ya da ara öğünlerdeki atıştırma alışkanlıklarınızı ne kadar sağlıklı besinler ile yaparsanız o kadar hızlı kalori yakar ve kilo verirsiniz. Örneğin ara öğünlerinizde mevsiminde taze olarak satın aldığınız havuç, salatalık ya da domates gibi sebzelerden hazırladığınız salatayı ya da tatlı krizlerinizi azaltmak adına elma, kivi gibi mevsim meyvelerinden en uygun olanını tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here