Ispanak Kaç Kalori?

ıspanak kaç kalori
ıspanak kaç kalori

Ispanak Kaç Kalori

Kış mevsiminin en sevilen sebzelerinden biri nedir diye sorsak hiç şüphesiz hemen hemen herkesten aynı cevabı alırız: ıspanak…

İster zeytinyağlısını yapın ister yumurtalı ıspanak yemeği dilerseniz ıspanaklı böreği her şekliyle enfes tadı ile damaklarda iz bırakan bir lezzettir… Önemli bir demir kaynağı olan ıspanak kalorisi hakkında merak edilen tüm detayları yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz…

Ispanak yemeği kaç kalori, yoğurtlu ıspanak yemeği kaç kalori, yumurtalı ıspanak yemeği kaç kalori, haşlanmış ıspanak kaç kalori, kıymalı ıspanak yemeği kaç kalori, bulgurlu ıspanak yemeği kaç kalori, pirinçli ıspanak yemeği kaç kalori, ıspanak kilo aldırır mı gibi soruların cevapları ve daha fazlası için işte detaylar…

Çiğ Ispanak Kaç Kalori

100 gr çiğ ıspanak sadece 25 kalori değerindedir. İçerisinde 0.20 gr yağ, 3 gr protein ve 3 gr karbonhidrat vardır.

1 Demet Ispanak Kaç Kalori

300 gr ağırlığında olan 1 demet ıspanak ise yaklaşık olarak 80 kalori değerindedir. Bir demet ıspanak 1 gr yağ, 10 gr protein ve 13 gr karbonhidrat içermektedir.

1 yaprak ıspanak ise sadece 2 kaloridir.

Ispanak Yemeği Kaç Kalori

Pirinç ya da bulgursuz hazırlanan 1 tabak ıspanak yemeği 250 kalori değerindedir. Bir tabak ıspanak yemeği içerisinde 23 gr yağ, 5 gr protein ve 11 gr karbonhidrat bulunur.

1 porsiyon ıspanak yemeği ise 150 kalori değerindedir. 130 gr ağırlığında olan bir porsiyon ıspanak yemeği 13 gr yağ, 3 gr protein ve 7 gr karbonhidrat ihtiva eder.

Yoğurtlu Ispanak Yemeği Kaç Kalori

100 gr yoğurtlu ıspanak 120 kalori eder. İçerisinde 10 gr yağ, 2 gr protein ve 6 gr karbonhidrat vardır.

Bir porsiyon yoğurtlu ıspanak kaç kalori diye baktığımızda ise kalori değerinin 140 kalori ettiğini görmekteyiz. Bir porsiyon yoğurtlu ıspanağın içeriğinde 11 gr yağ, 3 gr protein ve 7 gr karbonhidrat bulunur.

Yumurtalı Ispanak Yemeği Kaç Kalori

yumurtalı ıspanak yemeği kaç kalori
yumurtalı ıspanak yemeği kaç kalori

Bir porsiyon yumurtalı ıspanak yemeğinin kalorisine bakalım şimdi de… 150 gr ağırlığındaki bir porsiyon yumurtalı ıspanak yemeği yaklaşık olarak 235 kaloridir. İçindeki yağ miktarı 17 gr, protein miktarı 14 gr ve karbonhidrat miktarı ise sadece 4 gramdır.

1 tabak yumurtalı ıspanak yemeği de yaklaşık olarak 310 kaloridir. İçindeki yağ miktarı 23 gr, protein miktarı 19 gr ve karbonhidrat miktarı ise sadece 5 gramdır.

Kıymalı Ispanak Yemeği Kaç Kalori

200 gr ağırlığa sahip bir porsiyon kıymalı ıspanak yemeği kalori değeri 210 kalori olarak hesaplanmaktadır. 200 gr kıymalı ıspanak yemeğindeki yağ miktarının 13 gr, protein miktarının 14 gr ve karbonhidrat değerinin ise 8 gram olduğunu görmekteyiz.

1 kase kıymalı ıspanak yemeği kalori değeri ortalama olarak 255 kalori olarak hesaplanmaktadır. 1 kase kıymalı ıspanak yemeğinin besin değerleri olarak 16 gr yağ, 17 gr protein ve 10 gr karbonhidrat olarak belirlenmiştir. 

Pişmiş Ispanak Kaç Kalori

pişmiş ıspanak kaç kalori
pişmiş ıspanak kaç kalori

Pişmiş ıspanak kalorisine baktığımızda 1 kase pişmiş ıspanağın 75 kalori değerinde olduğu görülmektedir. 1 kase pişmiş ıspanağın besin değerleri 4 gr yağ, 5 gr protein ve 7 gr karbonhidrat şeklinde sıralanmaktadır.

90 gr olan bir porsiyon pişmiş ıspanak kalori değeri 37 kaloridir. Bir porsiyon pişmiş ıspanak 2 gr yağ, 3 gr protein ve 4 gr karbonhidrat içerir.

100 gr pişmiş ıspanak ise 40 kalori değerindedir. Karbonhidrat miktarı 4.3 gr, yağ miktarı 2.5 gr ve protein miktarı da 3 gr olarak hesaplanmaktadır.

1 Porsiyon Ispanak Çorbası Kaç Kalori

ıspanak çorbası kaç kalori
ıspanak çorbası kaç kalori

100 gr ıspanak çorbası 85 kaloridir. Ispanak çorbasının besin değerleri ise 5 gr yağ, 3.5 gr protein ve 6.5 gr karbonhidrat olarak belirlenmiştir.

1 porsiyon ıspanak çorbası kaç kalori sorusuna baktığımızda ise kalori değerinin 200 kcal olduğunu görmekteyiz. 1 porsiyon ıspanak çorbası besin değerleri 12 gr yağ, 8 gr protein ve 16 gr karbonhidrat şeklinde hesaplanmaktadır.

Bir Porsiyon Ispanak Kaç Kaşık

Tüm bu bilgilerin yanı sıra 1 porsiyon ıspanağın kaç yemek kaşığı ettiğini de belirtmekte fayda var. Günlük hayatta gram ile değil kaşık ile ölçerek tabağımızın porsiyonunu hazırladığımız için bu detay çok önemli : )

Bir porsiyon ıspanak yemeği tam olarak 10 yemek kaşığına denk gelmektedir.

Haşlanmış Ispanak Kaç Kalori

haşlanmış ıspanak kaç kalori
haşlanmış ıspanak kaç kalori

Özellikle diyet yapan kişiler yağsız tuzsuz haşlanmış ıspanak tercih edebilirler. Bu nedenle hemen haşlanmış ıspanak kalorisine bakalım. 1 kase haşlanmış ıspanak 75 kaloridir. 1 kase haşlanmış ıspanakta 4 gr yağ, 5 gr protein ve 7 gr karbonhidrat bulunur.

90 gr olan bir porsiyon haşlanmış ıspanak ise 37 kalori değerindedir. Bir porsiyon haşlanmışta ıspanak 2 gr yağ, 3 gr protein ve 4 gr karbonhidrat vardır.

100 gr haşlanmış ıspanak ise ortalama olarak 40 kalori değerindedir. 100 gr haşlanmış ıspanağın besin değerlerinden karbonhidrat miktarı 4.3 gr, yağ miktarı 2.5 gr ve protein miktarı da 3 gr olarak belirlenmiştir.

Pirinçli Ispanak Yemeği Kaç Kalori

 • 1 tabak pirinçli ıspanak yemeği kalori değeri yaklaşık olarak 340 kaloridir.
 • 130 gr pirinçli ıspanak yemeği kalori değeri ise yaklaşık olarak 170 kaloridir.

Bulgurlu Ispanak Yemeği Kaç Kalori

 • 1 tabak bulgurlu ıspanak yemeği kalori değeri yaklaşık olarak 330 kalori değerindedir.
 • 130 gr bulgurlu ıspanak yemeği kalori değeri yaklaşık olarak 158 kalori değerindedir. 

Zeytinyağlı Ispanak Yemeği Kaç Kalori

100 gr zeytinyağlı ıspanak yemeği 125 kalori değerindedir. Ispanak yemeği besin değerleri ise 12 gr yağ, 2 gr protein ve 3 gr karbonhidrat olarak belirlenmiştir.

Ispanaklı Börek Kaç Kalori

 • 100 gr ağırlığında bir porsiyon ıspanaklı börek 255 kaloridir.
 • Büyük bir dilim ıspanaklı börek kalori değeri ise 235 kalori değerindedir.

Ispanak Salatası Kaç Kalori

ıspanak salatası kaç kalori
ıspanak salatası kaç kalori

Şimdi de ıspanak salatası kaç kalori sorusuna bakalım. 1 porsiyon yani 75 gr olan 1 kase ıspanak salatası sadece 100 kalori değerindedir. İçerisindeki besin değerleri ise yağ 5 gr, protein 5.5 gr ve karbonhidrat 11 gr şeklinde hesaplanmıştır.

Ispanak Salatası Tarifi

Diyette ıspanak yenir mi sorusunun en güvenilir cevabı ıspanağı salata şeklinde tüketmektir. Hem besin değerlerinden hiçbir şey kaybetmeden hem de en az kalorili salata olan ıspanak salatasını diyet yapanlar için mutlaka tavsiye ediyoruz.

Ispanak salatası tarifi için gerekli olan MALZEMELER;

 • 250 gr körpe ıspanak
 • 2 yemek kaşığı nar tanesi
 • 1 çay bardağı ceviz içi
 • 1 adet domates
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı ucunda tuz
 • 1 çay kaşığı ucunda kimyon

Ispanak salatası YAPILIŞI;

 • Ispanak yapraklarını saplarından ayırın ve sirkeli suda 6 – 7 dakika bekletin.
 • Ispanak yapraklarını güzelce yıkayıp süzdükten sonra kurumasını bekleyelim.
 • Ispanaklar kururken salata sosunu hazırlayalım. Bunun için bir kase içine kabuğu soyulup küp küp doğranan domatesleri, iri iri parçalanmış ceviz içini, nar tanelerini, zeytinyağını, limon suyunu, tuz, kimyonu alıp güzelce karıştıralım.
 • Kuruyan ıspanak yapraklarını elimiz ile parçalara ayıralım ve derin bir kaseye alalım. Üstüne hazırladığımız salata sosunu gezdirip güzelce harmanlayalım. Bekletmeden tüketelim.
 • Eğer salatayı hemen tüketmeyecekseniz sosunu hemen dökmeyin. Servis öncesi sosunu gezdirip yiyebilirsiniz.

Afiyet Olsun : )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here