Kaç Adım Kaç Kalori Yakar?

kaç adım kaç kalori
kaç adım kaç kalori

Bu yazımızda kaç adım kaç kalori? 10 bin adım nasıl atılmalı? 1 saatlik yürüyüşte kaç adım atılır? 1 kilometrede kaç adım atılır? Günde 10 bin adım atmak kaç kilo verdirir? gibi adım kalori hesaplama konusunda en çok merak edilen soruların cevaplarını bulabilirsiniz… Faydalı olması dileğiyle : )

Kaç Adım Kaç Kalori?

Günümüzde en yaygın olarak yapılan egzersizleri başında yürüyüş gelmektedir. Yürüyüş her hangi bir ekipman gerektirmez. Rahat giysiler ve bir spor ayakkabı ile ister caddede, ister yürüyüş parkurunda isterseniz de kırlarda yürüyün, kilo vermek için harika bir egzersizdir.

Üstelik sadece kilo vermek için değil, ister genç olun ister yaşlı günün istediğiniz her saatinde yürüyerek sağlıklı olmaya her gün bir adım daha atmış olursunuz…

Kaç Adım Kaç Kalori Yaktırır?

Sağlıklı yaşam için vazgeçilmez bir alışkanlık haline getirilmesi gereken yürüyüşün çok önemli faydaları vardır. Bunlardan en önemlisi de yürüyüş ile kalori yakarak kilo vermektir. Yürüyüş esnasında harcadığınız kalori miktarı düzenli olarak tekrar edildiğinde etkili bir kilo vermek yöntemine dönüşebilir.

Adım atarak kaç kalori yakılır sorusunun cevaplarına geçmeden önce kalorinin metabolizma hızı ile doğru orantılı olduğunu hatırlatmak isteriz. Her bireyin metabolizma çalışma hızı yaş, kilo ve cinsiyet gibi pek çok faktöre göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle yakılan kalori miktarı herkeste net bir şekilde aynı olmayabilir, kişiden kişiye farklı olabilmektedir.

Peki, ortalama olarak kaç adım kaç kalori yakar biliyor musunuz?

Bugünkü yazımızda bin adım kaç kalori yakar, 5 bin adım kaç kalori yakar, 7 bin adım kaç kalori yakar, 10 bin adım kaç kalori yakar, 10 bin adım nasıl atılmalı, 1 saatlik bir yürüyüşte kaç adım atılır, 1 kilometrede kaç adım atılır, günde 10 bin adım atmak kaç kilo verdirir, günde 1 saat yürüyüş zayıflatır mı gibi en çok merak edilen soruların cevaplarını uzman görüşlerinden derleyerek sizlere sunacağız.

Attığınız her adımın size sağlıklı bir hayat getirmesini diliyor ve hemen detaylara geçiyoruz 🙂

1 Saat Yürüyüş İle Kaç Kalori Yakılır?

1 saat yürüyüş ile kaç kalori yakılır
1 saat yürüyüş ile kaç kalori yakılır

1 saat tempolu bir şekilde yapılan yürüyüş ile yaklaşık olarak 260 – 350 kalori arasında değişen değerlerde kalori yakımı gerçekleşir. Daha yavaş tempolu bir yürüyüş ile ise 1 saat boyunca yakılan kalori miktarı 180 – 260 kalori aralığında değişebilir.

1 Saatlik Yürüyüş İle Kaç Adım Atılır?

Tempolu bir yürüyüş alışkanlığınız varsa dakikada ortalama 100 adım atarsınız. Bu hesaba göre tempolu bir şekilde 1 saat yürüyüş ile 6000 adım atmış olursunuz.

Eğer daha düşük bir tempoda yürüyüş alışkanlığınız var ise dakikada ortalama 90 adım atabilirsiniz. Minik bir hesaplama ile 1 saat orta tempo yürüyüş ile 5400 adım atmış olacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ben çok yavaş yürüyorum diyenlerdenseniz dakikada ortalama 70 adım atıyorsunuzdur. Ve buna göre 1 saatlik yavaş tempo yürüyüş ile 4200 adım atmış olduğunuzu belirtebiliriz.

1 Kilometrede Kaç Adım Atılır?

1 kilometrede kaç adım atılır
1 kilometrede kaç adım atılır

Bu soruya bilimsel bir araştırma sonuçlarını göstererek oldukça genel bir cevap vereceğiz. Çünkü her bireyin adım uzunluğu birbirinden farklı olacağı için bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Bu nedenle genel kabul görmüş olan doğru cevabı sizler ile paylaşmak isteriz. Yapılan araştırmalar sonucuna göre 1 kilometre yürüyüşün ortalama olarak 1312 adım ettiği saptanmıştır. Değişkenlik aralığına göre belirtirsek 1 kilometre 1200 – 1300 adım arasında değişkenlik göstermektedir.

Günde 1 Saat Yürüyüş Zayıflatır Mı?

günde 1 saat yürüyüş zayıflatır mı
günde 1 saat yürüyüş zayıflatır mı

Günde 1 saat yürüyüş yapmak zayıflatır mı sorusuna bakalım şimdi de… Tabiî ki yürüyüşün çok önemli bir faydası da etkili bir kilo verme yöntemi olmasıdır. 1 ay boyunca her gün düzenli olarak günlük 1 saat yürüyüş yaparak yaklaşık 1 – 1,5 kg verebilirsiniz. Ancak hemen belirtelim ki yürüyüşlerinizde harcadığınız kaloriden fazla kalori almak yani fazla beslenmek kilo vermenizi geciktirecektir.  Bu nedenle hem diyet yapıp, hem de günlük 1 saat düzenli yürüyüş yaparak hatırı sayılır ölçüde kilo verme sürecindesiniz demektir.

Günde 1 Saat Yürüyüş Ayda Kaç Kilo Verdirir?

1 saat tempolu bir şekilde yapılan yürüyüş ile yaklaşık olarak 260 – 350 kalori arasında değişen değerlerde kalori yakımı gerçekleşmektedir. Buna göre yüksek tempolu bir saat yürüyüş düzenli olarak 1 ay boyunca her gün yapıldığında ayda ortalama toplam 8000 – 10000 kalori yakımına vesile olur. 1 kilo 7400 kalori olduğu gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda ayda yaklaşık 1,5 kilo kaybı olur.

Daha yavaş tempolu bir yürüyüş ile ise 1 saat boyunca yakılan kalori miktarı 180 – 260 kalori aralığında değişebileceğini az önce belirtmiştik. Bu hesaba göre yavaş tempo ile her gün düzenli olarak 1 saat yürüyüş yapmak bir ayda toplamda 700 gr – 1 kg aralığında bir kilo kaybını sağlar. 

Leslie ile 1 Mil Kaç Kalori Yaktırır?

Kötü hava şartlarında ya da müsait zaman yokluğunda bir çok kişinin tercih ettiği evde yürüyüş videoları da bu aralar çok popüler… Bunlardan biri de leslie ile walk at home yani evde yürüyüş egzersiz videoları… Leslie 1 mil videosu kaç kalori yaktırır sorusu da son dönemlerde oldukça merak edilmektedir. Ekran başında spor yapmayı sevenler için hemen belirtelim leslie ile 1 mil videosu yaklaşık olarak 15 dakika sürüyor ve tam olarak 150 – 160 aralığında kalori yakımına yardımcı oluyor.

Leslie ile 2 Mil Kaç Kalori Yaktırır?

Leslie ile zayıflama videolarından bir diğeri de 30 dakika süren leslie ile 2 mil videosu…  Leslie 2 mil videosu da yaklaşık olarak 300 – 320 kalori aralığında kalori yakımını sağlıyor.

Leslie ile 3 Mil Kaç Kalori Yaktırır?

Leslie ile zayıflama videolarından en çok merak edilen bir diğeri de 45 dakika süren leslie ile 3mil videosu…  Leslie 3 mil videosu da evinizde yürüyüş imkanı sunarak bir dizi hareketi kapsıyor ve yaklaşık olarak 450 – 470 kalori aralığında kalori yakımına destek oluyor.

3 Mil Kaç Adım Yapar?

3 mil yürüyüş yaklaşık olarak 1 saat sürer. 3 mil adım olarak hesaplandığında 3 mil yürüyüş ortalama olarak 7 bin 750 adım yapar.

Kaç Adım Kaç Kilo Verdirir?

kaç adım kaç kilo verdirir
kaç adım kaç kilo verdirir

Atılan adım sayısı ve yakılan kalori bireysel bazı özelliklere değişkenlik gösterebilir. Ortalama olarak günlük düzenli bir şekilde yürüyüş ile 10 bin adım atmak 400 – 500 kalori yaktırır. Bu şekilde devam edilen yürüyüşler ile 1 haftada yarım kilo, iki haftada 1 kilo ve ayda 2 kiloya yakın kilo verme gerçekleşebilir.

Ortalama olarak günlük düzenli bir şekilde yürüyüş ile 5 bin adım atmak ise 200 – 300 aralığında kalori yaktırır. Bu şekilde düzenli yürüyüşler ile iki hafta sonunda yarım kilo ve ayda 1 kiloya yakın kilo kaybı gerçekleşebilir.

500 Kalori Yakmak İçin Kaç Adım Atılmalı Kaç Km Yürümek Gerekir?

Günlük her iş ve hareketimizde olduğu gibi yürüyüşlerimizde de kalori yakımı gerçekleşir. Ne kadar fazla hareket eder ya da ne kadar fazla adım atarsak o kadar kalori yakımını artırmış ve hızlandırmış oluruz.

Günde 500 kalori yakmak için 10 bin adım atmak gerekir. Ya da günde 500 kalori yakmak için 5 km tempolu bir yürüyüş yapmak gerekmektedir. 500 kalori yakmak için 30 dakika boyunca orta tempo koşu da oldukça etkili sonuçlar verir.

Kaç Adım Kaç Kalori

kaç adım kaç kalori harcar
kaç adım kaç kalori harcar

Amerikan sağlık örgütünün yaptığı araştırmaya göre atılan her 20 adım bir kalori yakımını sağladığı ortaya konulmuştur. Tabiî ki bu hesaplamada yaş, cinsiyet, boy, kişinin sağlık durumu ya da hormon salgıları ile ilgili değişkenler hesaplanmamıştır. Bu nedenle sayısal değerler net ve kesin değildir, aşağı yukarı değerler değişebilmektedir.

Günlük adım sayınıza göre ne kadar aktif olduğunuzu aşağıdaki listeden inceleyerek bir üst basamağa çıkmak için adım sayınızı artıracak yürüyüşler planlayabilirsiniz;

 • Hareketsiz: Günde 2.500 Adımdan Az
 • Az Hareketli: Günde 2.500 – 4.999 Adım
 • Düşük Hareketli: Günde 5.000 – 7.499 Adım
 • Kısmen Hareketli: Günde 7.500 – 9.999 Adım
 • Hareketli: Günde 10.000 – 12.499 Adım
 • Yüksek Aktif: Günde 12.500 Adımdan Fazla

Kaç adım kaç kalori sorusuna en detaylı cevabı verebilmek için atılan adım sayısına göre yakılan kalori miktarlarına birlikte göz atalım…

1000 – Bin Adım Kaç Kalori Yakar?

Günde düzenli olarak yürüyüş yaparak 1000 – bin adım atan bir kişi ortalama olarak 50 – 55 kalori değerinde kalori yakar.

5000 (5 Bin) Adım Kaç Kalori Yakar?

Günde 5000 adım atarak yürüyüş yapmak düzenli olarak devam ettiğinde kişin kilo verme sürecini daha görünür bir şekilde hisseder. 5 bin adım yaklaşık olarak 200 – 275 aralığında kalori yakmaya yardımcı olur. Kişinin metabolizma hızı, yaşı cinsiyet ve kilosu kalori yakım miktarında farklılık görülmesine neden olabileceği unutulmamalıdır.

7000 (7 Bin) Adım Kaç Kalori Yakar?

7000 adım kaç kalori
7000 adım kaç kalori

Günde 7000 adım atan bir kişi ortalama olarak 350 – 400 aralığında kalori harcar. Düzenli olarak her gün 7000 adım atarak yürüyüşlerine devam eden kişi 1 ayın sonunda yaklaşık 1 – 1,5 kg aralığında kilo verir.

10000 (10 Bin) Adım Kaç Kalori Yakar?

10 bin adım kaç kalori
10 bin adım kaç kalori

Uzmanların da tavsiye ettiği günlük 10 bin adım atmak yürüyüş ile sağlıklı bir hayata adım atmak isteyen herkes için önemli bir seviyedir. Uzmanların da bu kadar önemsediği bir seviye olan 10 bin adım kaç kalori yakar, 10 bin adım kaç saat sürer, 10 bin adım kaç km ve kaç dakikada atılır gibi sorular oldukça merak edilmektedir. Hemen belirtelim 10 bin adım yaklaşık bir değer ile ifade edersek ortalama 8 km olarak hesaplanmaktadır. Ayrıca 10 bin adım hızlı tempo ile yüründüğünde ortalama 1 saat sürer. Yavaş ve ağır tempo ile yüründüğünde ise yaklaşık olarak 2 saati bulabilir.

Her Gün 10000 Adım Zayıflatır Mı?

hergün 10000 adım zayıflatır mı
hergün 10000 adım zayıflatır mı

Her gün 10 bin adım insanlar ile yapılan araştırmada zayıflama etkisi görülen kişilerin beslenme programına da dikkat ettikleri ortaya çıkmıştır. Yani günde 10 bin adım atmak evet bazı önemli faydalar sağlar fakat tek başına zayıflama için yeterli değildir. Mutlaka yürüyüşün yanı sıra diyet programı da gereklidir. Siz de kilo vermek ve zayıflamak istiyorsanız hem diyet hem yürüyüş yaparak bu süreci en hızlı ve en sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

Zayıflamak İçin Günde Kaç Adım Atmalıyız?

Japonya’da ve Amerika’da yürüyüş kulüpleri tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre en sağlıklı ve hızlı bir şekilde zayıflamak için sağlıklı bir diyet programının yanı sıra en az atılması gereken adım sayısı 7000 ile 10000 adım aralığında olması gerektiği ortaya konulmuştur.

10 Bin Adım Nasıl Atılmalı?

10 bin adım nasıl atılmalı
10 bin adım nasıl atılmalı

10000 adım atarken dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Yürüyüş öncesinde mutlaka bir adımsayar edinmiş olmalısınız. İster son teknoloji bir bileklik isterseniz telefonlarına indirebileceğiniz uygulamalar ile yürüyüş yaparken adımlarınızı en hızlı ve pratik bir şekilde sayabilirsiniz.
 • Yürüyüşe başladığınız ilk gün hemen 10 bin adım ile başlamayın. İlk gün 3000 adım, ikinci gün 5000 adım, sonraki gün 7000 adım şeklinde kendi fiziksel kondisyonunuza göre ritminizi belirleyin. Daha sonra 10 bin seviyesinde yürüyüşlerinize rahatlıkla başlayabilirsiniz.
 • Yürüyüşe başlamadan önce uygun nabız ile başlamanız çok önemli. Nabız ve tempo uyumlu bir şekilde yürüyüş yaparsanız daha hızlı bir şekilde kalori harcar yağ yakarsınız.
 • Ayrıca yürüyüş öncesi sağlıklı bir şekilde beslenmiş olmaya da dikkat edin. aç karnına ya da yemek yedikten hemen sonra yürüyüş yapmak yağ yerine kas yakımını sağlayabilir ki bu hiç de istenen bir durum değildir.
 • Son olarak yürüyüş öncesi yeterli su içmiş olmaya ve yürüyüş esnasında yanınızda su bulundurmaya dikkat edin. Yürüyüş esnasında suyu birden değil, azar azar ve yudum yudum içmenizi tavsiye ediyoruz.

10.000 Adım Kaç Kalori Yaktırır?

Günde 10 bin adım atan bir kişi yaklaşık 8 km yol yürümüş olur ve ortalama olarak 500 – 600 aralığında kalori harcar. Günlük düzenli olarak 10 bin adım atan bir kişi 1 hafta sonunda yaklaşık 1 – 1,5 kilo verir.

Günde 10 Bin Adım Ayda Kaç Kilo Verdirir?

Günde 10 adım ile bir ayda toplam verilen kilo ortalama olarak 3,5 – 4 kilo aralığında değişmektedir. Kişinin boy, kilo, cinsiyet ve var olan hastalık durumu gibi kriterlere göre kilo verme aralığı değişebilir.

Yürümenin Faydaları

Yürüyüş yapmanın faydaları saymakla bitmez. Uzun vadede düzenli olarak yapılan yürüyüşler insan vücuduna inanılmayacak etkiler gösterir. Öyle ki sadece fiziksel fayda değil ruh halinize de iyi gelecek türden olumlu gelişmelere hazır olun ve hemen bir planlama yaparak yürüyüşe başlayın : )

Yürüyüşün faydaları;

 • Vücuda enerji verir.
 • Kandaki kolesterol seviyesini dengeler.
 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Yemek yeme isteğini azaltır.
 • Yürüyüş yapan kişilerin hayat kalitesi yükselir.
 • Yürüyüş günlük stresinizi azaltır.
 • Kalp ve akciğer sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Bacak ve kalça kasları başta olmak üzere kasları güçlendirir.
 • Bağırsakların çalışmasını düzenler.
 • Kemik erimesi riskini en aza indirir.
 • Uyku kalitesini artırır.
 • Etkili bir kilo verme yöntemidir.
 • Bölgesel yağların yakımını hızlandırır.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Mutluluk hormonu salgılayarak vücudu rahatlatır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here