1 Orta Boy Patates Kaç Kalori? Patates Kilo Yapar Mı?

1 orta boy patates kaç kalori patates kilo yapar mı
1 orta boy patates kaç kalori patates kilo yapar mı

Patates Kaç Kalori?

Patates salata ve mezelerden çorba ve hamur işlerine kadar pek çok farklı yemek tarifinde kullanılan temel bir besin olarak sofralarımızda her daim yer alır. Sulu yemeklerden fırın yemeklerine kadar ister zeytinyağlı ister etli her türlü yemeğin içine yakışan patatesin kalorisi hakkında merak ettiklerinizi sizler için araştırdık…

Çiğ patates kaç kalori, 1 orta boy patates kaç kalori, fırında közlenmiş patates kaç kalori, haşlanmış patates kaç kalori, kabuklu haşlanmış patates kaç kalori, haşlanmış patates kilo yapar mı, diyetteyken haşlanmış patates yenir mi, haşlanmış patates zararlı mı, haşlanmış patates tok tutar mı, kızarmış patates kaç kalori, ızgara patates kaç kalori, patates cipsi kaç kalori, patates püresi kaç kalori, 1 tabak patates yemeği kaç kalori, 1 porsiyon sulu patates yemeği kaç kalori gibi patates kalorisi hakkında merak ettiğiniz işte tüm detaylar…

Çiğ Patates Kaç Kalori?

Ortalama 5 cm çapında 1 küçük boy patates kalorisi: 88 kalori (kcal) değerindedir. 1 adet küçük boy çiğ patates içerisinde 0.10 gr yağ, 2 gr protein ve 19 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

Ortalama 7 cm çapında 1 orta boy patates kalorisi: 118 kalori (kcal) değerindedir. 1 adet orta boy çiğ patatesin esin değerlerine baktığımızda yağ miktarının 0.15 gr, protein miktarının 3 gr ve karbonhidrat miktarının ise 27 gr olduğu görülmektedir.

Ortalama 9 cm çapında 1 büyük boy patates kalorisi: 210 kalori (kcal) değerindedir. İçerdiği besin değerleri ise 0.3 gr yağ, 5 gr protein ve 49 gr karbonhidrat şeklinde sıralanmaktadır.

1 Orta Boy Patates Kaç Kalori?

1 orta boy patates kaç kalori
1 orta boy patates kaç kalori

100 gr ağırlığında 1 orta boy patates kalorisi yaklaşık olarak 70 kalori (kcal) olarak hesaplanmaktadır. Orta boy bir adet patatesin içerdiği besin değerleri ise 0.1 gr yağ, 1.7 gr protein ve 16 gr karbonhidrat olarak hesaplanmaktadır.

Fırında Közlenmiş Patates Kaç Kalori?

fırında patates kaç kalori
fırında patates kaç kalori

Çap uzunluğu 4,5 cm ile 6 cm aralığında olan fırında közlenmiş patates kalorisi: 125 kalori (kcal) olarak hesaplanmıştır. İçerdiği besin değerleri ise 0.15 gr yağ, 3.5 gr protein ve 29 gr karbonhidrat olarak belirlenmiştir.

Çapı 5,5 cm ile 7,5 cm aralığında olan fırında közlenmiş patates kalorisi: 160 kalori (kcal) değerindedir. İçerisinde bulunan besin değerleri 0.25 gr yağ, 4.5 gr protein ve 36 gr karbonhidrat olarak belirlenmiştir.

Çap uzunluğu 7,5 cm ile 10 cm aralığında olan fırında közlenmiş patates kalorisi: 270 kalori (kcal) olarak belirlenmiştir. İçerdiği besin değerleri ise 0.35 gr yağ, 7.5 gr protein ve 62 gr karbonhidrat olarak hesaplamaktadır.

1 porsiyon (175 gr) fırında közlenmiş patates yaklaşık olarak 160 kalori (kcal) değerine sahiptir. Besin içeriklerindeki yağ miktarı 0.20 gr yağ, 4 gr protein ve 36 gr karbonhidrat olarak sıralanmaktadır.

Haşlanmış Patates Kaç Kalori?

haşlanmış patates kaç kalori
haşlanmış patates kaç kalori

Çapı 6 cm uzunluğunda olan orta boy bir adet haşlanmış patates kalorisi yaklaşık olarak 120 kalori (kcal) değerindedir. İçerisinde bulunana besin değerleri 0.14 gr yağ, 2.5 gr protein ve 28 gr karbonhidrat şeklinde hesaplanmaktadır.

100 gr haşlanmış bebek (tatlı) patates kalori değeri ise ortalama olarak 75 kaloriye denk gelmektedir. İçerdiği besin değerleri ise 0.14 gr yağ, 1.4 gr protein ve 17 gr karbonhidrat şeklinde sıralanmaktadır.

Kabuklu Haşlanmış Patates Kaç Kalori?

 • 4 – 5 cm çapında küçük boy kabuklu patates haşlaması kalori değeri: 130 kalori (kcal)
 • 6 – 8 cm çapında orta boy kabuklu patates haşlaması kalori değeri: 165 kalori (kcal)
 • 9 – 11 cm çapında büyük boy kabuklu patates haşlaması kalori değeri: 280 kalori (kal)

Haşlanmış Patates Kilo Yapar Mı?

haşlanmış patates kilo yapar mı
haşlanmış patates kilo yapar mı

Diyet yapan ya da kilo kontrolü yaparak formda kalmak isteyen herkes bu sorunun cevabını merak ediyor. Diyetteyken Haşlanmış Patates Yenir Mi, kabuklu haşlanmış patates şişmanlatır mı bu merakın sonucunda ortaya çıkan sorular…

Bildiğiniz üzere patates içerisindeki nişasta sayesinde karbonhidrat değeri ile ön plana çıkan bir sebzedir. Karbonhidrat değeri yüksek besinleri tüketirken miktarına ve pişirilme yöntemine özellikle dikkat etmek gerektiğini hatırlatmak isteriz. Tabiî ki karbonhidrat tüketmek vücudumuz için özellikle beynin normal fonksiyonlarını çalışması için apayrı bir önemi var.

Burada ayırt edilmesi gereken husus karbonhidrat alımını normal seviyede tutmaktır. İhtiyaç fazlası alınan her karbonhidrat vücutta yağ depolanmasına yol açar. Yağ birikmesi sonucu ise kilo artışına sebep olur.

Karbonhidrat tüketimi ile ilgili açıklamamızı yaptıktan sonra haşlanmış patates kilo yapar mı sorusunun cevabına geçebiliriz artık : )

Öncelikle haşlanmış patatesin yağda kızartılmış patatese göre çok daha sağlıklı ve daha az kalorili bir yemek olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.  Eğer diyet yapıyor ve kilo kontrolü sağlayan bir beslenme programı uyguluyorsanız haşlanmış patatesi diyetinize alabilirsiniz. Tabi bu durumda da dikkat etmeniz bazı kurallar var. Örneğin haşlanmış patatesi yağsız ve tuzsuz olarak tüketmek…

Patatesi sadece suda haşlayıp sonrasında da içerisine tuz dahil süt, tereyağı, krema gibi herhangi bir ilave yapmadan tüketmelisiniz. Ancak bu sayede haşlanmış patates içeriğindeki besin değerlerinden tam olarak faydalanabilir ve kilo almanıza engel olabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise haşlanmış patatesi tüketirken aşırı miktarda değil uygun porsiyonda tüketmektir.

Örneğin sabah kahvaltısı ve öğle yemeği boşluğundaki ara öğünde yağ ve tuz ilavesi olmadan 2 adet orta boy haşlanmış patatesi rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Haşlanmış Patates Zararlı Mı?

Patatesin suda haşlanarak pişirilmesi ile hazırlanan haşlanmış patatesin zararlı olup olmadığı da ayrı merak konusu… Yapılan araştırmalar haşlanmış patatesin herhangi bir zararlı yönünün olmadığını ancak tüketirken mutlaka dikkat edilmesi konular olduğunu göstermektedir. Patatesi haşlanmış da olsa ızgara da olsa hangi şekilde pişirilmiş olursa olsun tüketim miktarına ve günlük porsiyonuna dikkat etmek gerekir. Sadece kilo vermek ya da formda kalmak için değil genel insan sağlığı için de bu kural geçerlidir. Örneğin kalp hastalığı, karaciğer yağlanması ya da kronik herhangi bir rahatsızlığınız varsa sağlığınızı olumsuz etkileyecek her türlü yiyecekten uzak durmalısınız.

Haşlanmış Patates Tok Tutar Mı?

Haşlanmış patatesin diyet yaparken uzun süre tokluk sağladığı bilinmektedir. Özellikle tok tutma özelliği ile diyetisyenler tarafından günün erken saatlerinde haşlanmış patatese beslenme programında yer verdiği ve tüketilmesini uygun gördüğü bilinmektedir. Ancak tabiî ki unutulmaması gereken altın kural; porsiyon miktarına dikkat ederek : )

Kızarmış Patates Kaç Kalori?

Evde yapılan yağda kızarmış patates kalorisini inceleyelim şimdi de…

1 porsiyon (97 gr) kızarmış patates kalori değeri yaklaşık olarak 180 kalori (kcal) olarak hesaplanmaktadır. 1 porsiyon patates kızartması 10 gr yağ, 2 gr protein ve 23 gr karbonhidrat içerir.

Yaklaşık 5 cm çapında küçük boy bir patates ile yapılan patates kızartması ise 98 kaloriye denk gelmektedir. İçerdiği besin değerlerinde 5 gr yağ, 1 gr protein ve 12 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

Yaklaşık 7 cm çapında orta boy bir patates ile yapılan patates kızartması 130 kalori (kcal) olarak hesaplanmaktadır. İçerdiği besin değerleri 7 gr yağ, 1.5 gr protein ve 17 gr karbonhidrat olarak sıralanmaktadır.

Yaklaşık 9 – 10 cm çapında büyük boy bir patates ile yapılan patates kızartması ise 198 kaloriye denk gelmektedir. İçerdiği besin değerleri 10 gr yağ, 2 gr protein ve 25 gr karbonhidrat şeklinde hesaplanmaktadır.

 • İnce dilim 1 tane patates kızartması kalori: 25 kalori (kcal)
 • Orta kalınlıktaki 1 tane patates kızartması kalori: 30 kalori (kcal)
 • Kalın dilim 1 tane patates kızartması kalori: 35 kalori (kcal)

Izgara Patates Kaç Kalori?

ızgara patates kaç kalori
ızgara patates kaç kalori

1 porsiyon (175 gr) ızgara patates kalorisi yaklaşık olarak 160 kalori (kcal) değerinde olduğu hesaplanmıştır. 1 porsiyon (175 gr) ızgara patatesin besin içeriklerindeki yağ miktarı 0.20 gr yağ, 4 gr protein ve 36 gr karbonhidrat şeklinde belirlenmiştir.

Patates Cipsi Kaç Kalori?

 • McDonalds marka 1 porsiyon küçük boy patates kızartması: 210 kalori (kcal)
 • McDonalds marka 1 porsiyon orta boy patates kızartması: 280 kalori (kcal)
 • McDonalds marka 1 porsiyon büyük boy patates kızartması: 390 kalori (kcal)
 • McDonalds marka 1 porsiyon süper boy patates kızartması: 460 kalori (kcal)
 • Burger King marka 1 porsiyon küçük boy patates kızartması: 215 kalori (kcal)
 • Burger King marka 1 porsiyon orta boy patates kızartması: 335 kalori (kcal)
 • Burger King marka 1 porsiyon büyük boy patates kızartması: 415 kalori (kcal)

Patates Püresi Kaç Kalori?

1 kase patates püresi kalori değeri yaklaşık olarak 210 kalori (kcal) şeklinde hesaplanmaktadır. 1 kase patates püresi yaklaşık olarak 8 gr yağ, 4 gr protein ve 33 gr karbonhidrat içerir.

1 porsiyon (100 gr) patates püresi ise yaklaşık olarak 105 kalori (kcal) değerindedir. İçerdiği besin bileşenleri 3.5 gr yağ, 2 gr protein ve 17 gr karbonhidrat şeklinde sıralanmaktadır.

 • 1 küçük boy patates ile yapılan patates püresi kalori değeri: 110 kalori (kcal)
 • 1 orta boy patates ile yapılan patates püresi kalori değeri: 150 kalori (kcal)
 • 1 büyük boy patates ile yapılan patates püresi kalori değeri: 220 kalori (kcal)

1 Tabak Patates Yemeği Kaç Kalori?

1 tabak sulu patates yemeği kaç kalori
1 tabak sulu patates yemeği kaç kalori

1 porsiyon sulu patates yemeği kalori değeri yaklaşık olarak 195 kalori (kcal) şeklinde hesaplanmıştır. 1 porsiyon patates yemeği 13 gr yağ, 2 gr protein ve 18 gr karbonhidrat içerir.

1 tabak patates yemeği kalori değeri ise yaklaşık olarak 325 kalori (kcal) şeklinde belirlenmiştir. 1 tabak patates yemeği içerisinde bulunan besin değerleri 23 gr yağ, 3 gr protein ve 30 gr karbonhidrat bulunur.

1 Tabak Kıymalı Patates Yemeği Kaç Kalori?

200 gr ağırlığında 1 porsiyon kıymalı patates yemeği kalori değeri 265 kalori olarak belirlenmiştir. İçeriğindeki besin değerleri ise 13 gr yağ, 12 gr protein ve 25 gr karbonhidrat olarak hesaplanmaktadır.

1 tabak kıymalı patates yemeği kalori ise yaklaşık olarak 290 kaloriye eşit olduğu görülmektedir. 1 tabak kıymalı patates yemeği besin değerlerindeki yağ miktarı 14 gr, protein miktarı 13 gr ve karbonhidrat miktarı ise 27 gram olarak hesaplanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here